Assume that you hold a diversified $90,000 portfolio with a beta of 1.20, and th
ID: 2785333 • Letter: A
Question
Assume that you hold a diversified $90,000 portfolio with a beta of 1.20, and that you are in the process of buying 1,000 shares of a high-tech stock at $10 a share with a beta of 1.70, and adding it to this portfolio. Also assume that risk-free rate is 2%, and that the expected rate of return co the market is 8.6%. Based on the CAPM, what would be the expected rate of return for your portfolio after the purchase of this stock? Your answer should be between 7.45 and 16.30, rounded to 2 decimal places, with no special charactersExplanation / Answer
Beta of a portfolio is the weighted average of the betas of the stocks of the portfolio. This is calculated in the following table
So, as per the above calculations, portfolio beta is 1.25
Now, as per capital asset pricing model,
Re = Rf + (Rm – Rf) x Beta
Where,
Re = Expected return
Rf = Risk – free rate of return = 2%
Rm = Expected return on market = 8.6%
Beta = Beta of the portfolio = 1.25
So, Re = 2 + (8.6 – 2) x 1.25
= 2 + 8.25
= 10.25%
Calculations A B = A / 100,000 C D = B x C Stock Investment Weight Beta Weighted average beta A 90,000 0.9 1.2 1.08 B 10,000 0.1 1.7 0.17 Total 100,000 Total 1.25Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.