Hearne Company has a number of potential capital investments. Because these proj
ID: 2785408 • Letter: H
Question
Hearne Company has a number of potential capital investments. Because these projects vary in nature, initial investment, and time horizon, management is finding it difficult to compare them. Assume straight line depreciation method is used.
Project 1: Retooling Manufacturing Facility
This project would require an initial investment of $5,350,000. It would generate $955,000 in additional net cash flow each year. The new machinery has a useful life of eight years and a salvage value of $1,120,000.
Project 2: Purchase Patent for New Product
The patent would cost $3,750,000, which would be fully amortized over five years. Production of this product would generate $656,250 additional annual net income for Hearne.
Project 3: Purchase a New Fleet of Delivery Trucks
Hearne could purchase 25 new delivery trucks at a cost of $165,000 each. The fleet would have a useful life of 10 years, and each truck would have a salvage value of $6,000. Purchasing the fleet would allow Hearne to expand its customer territory resulting in $721,900 of additional net income per year.
Required:
1. Determine each project's accounting rate of return. (Round your answers to 2 decimal places.)
2. Determine each project's payback period. (Round your answers to 2 decimal places.)
3. Using a discount rate of 10 percent, calculate the net present value of each project. (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of $1, Present Value Annuity of $1.) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Round your intermediate calculations to 4 decimal places and final answers to 2 decimal places.)
4. Determine the profitability index of each project and prioritize the projects for Hearne. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places. Round your final answers to 4 decimal places.)
Explanation / Answer
Answer 1 :
Accounting rate of return (ARR) = average annual return/(Average investment)
Depreciation amount every year: (5350000-1120000)/8 = 528750
Average annual return : 955000- 528750 = $426250
Average investment : 0.5*(5350000+1120000) = 3235000
ARR = 426250/3235000 = 13.17%
Payback period for this project :(total investment / net cash flow each year) : 5350000/955000 = 5.6 years
NPV : PV of annual cash flows = 955000*PVIFA(10,8) = 955000*5.3349 =$5094830
PV of salvage value = 1120000 *PVIF(10,8) =1120000 *0.4665 = 522480
Total PV of cah inflows : 5094830 + 522480 - initial investment(5350000) = $267309.5
Profitability index = PV OF CASH INFLOWS / INITIAL INVESTMENT = 5617310 /5350000 = 1.049
For project 2:
ARR : 656250/(0.5*3750000)= 0.35 = 35 %
Payback period : 3750000/1406250 ( 656250 + amortized amount every year)
payback period = 2.66 years
NPV =annual cash flow =1406250
PV of annual cash flow =1406250 * PVIFA (10,5) = 1406250* 3.7908 =$5330813
less initial investment : 3750000
NPV = 1580813
profitability index: 5330813/3750000 = 1.421
Project 3:
ARR :
Average Annual income : $721900
Average investment : 25*(165000+6000)/2 = 2137500
ARR : = 721900/2137500 = 33.77%
Payback period : annual cash flow : 721900 + 25*(165000-6000)/10 = 1119400
Investment = 25*165000/1119400 : 3.68 years
PV of annual cash flows: 1119400*PVIFA(10,10) = 1119400 *6.1446 = 6878265
PV of residual value : 6000*25/(1.1)^10 = 57831.49
total PV - initial investment = 6878265 + 57831.49 - (25*165000) =2811097
PI Index = 6936097/25*165000 = 1.6814
Under NPV project 1 has rank 3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.