PROBLEM 1 Find the following values for a lump sum assuming annual compounding:
ID: 2785509 • Letter: P
Question
PROBLEM 1 Find the following values for a lump sum assuming annual compounding: a. The future value of $7,500 invested at 4.52 percent for one year b. The future value of $7,500 invested at 4.52 percent for five years c. The present value of $8,700 to be received in one year when the opportunity cost rate is 3.5 percent d. The present value of $8,700 to be received in five years when the opportunity cost rate is 3.5 percent PROBLEM 1 Find the following values for a lump sum assuming annual compounding: a. The future value of $7,500 invested at 4.52 percent for one year b. The future value of $7,500 invested at 4.52 percent for five years c. The present value of $8,700 to be received in one year when the opportunity cost rate is 3.5 percent d. The present value of $8,700 to be received in five years when the opportunity cost rate is 3.5 percentExplanation / Answer
PV = FV/(1+r)^n
PV - Present value
FV - Future value
r - Interest rate
n - no. of periods
a.
FV = 7500*(1+0.0452)^1 = $7839.00
b.
FV = 7500*(1+0.0452)^5 = $9355.31
c.
PV = 8700/(1+0.035)^1 = $8405.80
d.
PV = 8700/(1+0.035)^5 = $7325.17
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.