10.00 points Problem 9-6 Colculating Salvage Value [LO 2) Consider an asset that
ID: 2786479 • Letter: 1
Question
10.00 points Problem 9-6 Colculating Salvage Value [LO 2) Consider an asset that costs $981,000 and is deprociated straignt-line to z o over ts ton yoar tax ide. The asset is to be usod in a seven year proect at the ond of the project, the asset can be sold for $135,600 If the relevant tax rate is 35 percent, what is the afertax cash flow from the sale of this asset? (Do not round intermediate calculaSons and round your answer to the nearest whole number, e.g. 32) Anertax salvage value 1 1 References Officulty 1 Basic Sechon 9 4 More on Project Cash ow Problem 9-6 Calculating Salvage Value Leaming Objective 09 02 Anslyze a proects projected cash fows Check rmy workExplanation / Answer
Annual straight line depreciation = 9610000 / 10 = 96100
Depreciation till 7th year = 96100 * 7 = 672700
Book value at the end of 7 year = 961000 - 672700 = 288300
Since the asset is sold at less than book value, the loss will result into tax savings
After tax cash flow = 135000 + 35% * (288300 - 135000) = 188655
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.