Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bennington Industrial Machines issued 155,000 zero coupon bonds four years ago.

ID: 2786901 • Letter: B

Question

Bennington Industrial Machines issued 155,000 zero coupon bonds four years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 5.9 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 6.7 percent. Required: If the company has a $55 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places (e.g., 32.1616).) 34.30 C

Explanation / Answer

number of years left = 26

price per bond = 1000/1.06726 = 185.2359

total value of bond = 185.2359 * 155,000 = 28,711,560.21

weight of debt = 28,711,560.21/(55,000,000 + 28,711,560.21) = 0.3430

(you have mentioned it as a percentage) use 0.3430

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote