Chapter6 What is the bond quote for a $1,000 face value bond with an 8 percent c
ID: 2787246 • Letter: C
Question
Chapter6 What is the bond quote for a $1,000 face value bond with an 8 percent coupon rate (paid semiannually) anda required return of 7.5 percent, if the bond is 6.48574, 8.47148, 10.519, and 14.87875 years from maturity? Select the red highlighted items below for tips and suggestions to complete this problem Enter today's date to use as the bond's settlement date Years from Maturit Bond Value FUNCTION Percent of Maturity Annual Coupon Required=> Date 04/06/24 03/22/26 03/28/28 07/15/32 Payment (% 5% 6% 8% 6% Face Value Retur 100 100 100 100 6.48574 8.47148 10.51900 14.87875 Bond value 102-17% Bond value = 103.03% Bond value = 103-1996 Bond value = 104-14% For help with the PRICE unction click here 759 5% 759Explanation / Answer
In excel, use Price function =PRICE(settlement date, maturity date, coupon rate = 8%, yield = 7.5%, redemption = 1000, freq = 2, 0) = $658.08
Settlement 11/15/17 Maturity 6/4/24 Coupon 8% Yield 7.50% Bond Value $ 658.08Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.