An investor purchases a share of Synovous Bank stock this morning for $2.80. The
ID: 2787258 • Letter: A
Question
An investor purchases a share of Synovous Bank stock this morning for $2.80. The investor believes the economy will take one of three conditions in the coming year, and each condition will have an impact on the selling price of the stock. The investor’s beliefs about the economy are shown below:
What is the standard deviation for Synovous returns (based on the investor’s returns)?
Answer Format: Percentage Round to: 2 decimal places (Example: 9.24%, % sign required. Will accept decimal format rounded to 4 decimal places (ex: 0.0924))
OUTCOME: Probability Synovous Price in One Year Bad for Banks 0.40 $2.56 Moderate for Banks 0.44 $2.93 Good for Banks 0.16 $3.20Explanation / Answer
Find the rate in each case:
Return = (Ending price + dividend - Initial price)/Initial price
Bad:
Return = (2.56 - 2.8)/2.8 = -8.57%
Moderate:
Return = (2.93-2.8)/2.8 = 4.64%
Good:
Return = (3.2-2.8)/2.8 = 14.29%
Average expected return is the individual return times probability
Average expected return = 0.4*-8.57% + 0.44*4.64% + 0.16*14.29% = 0.90%
Standard deviation is the square root of sum of squared deviations from the mean times the probability
Std dev = (0.4*(0.9-(-8.57))^2 + 0.44*(0.9-4.64)^2 + 0.16*(0.9-14.29)^2)^(1/2) = 8.41%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.