A company has earnings per share of $2 and it has 2 million shares outstanding.
ID: 2787646 • Letter: A
Question
A company has earnings per share of $2 and it has 2 million shares outstanding. The company is going to undertake a project which will require investment of 1million now, and another 1.1 million a year from today. THe project will start to provide cash inflows from the end of year 2. THe cash inflow will be $600.000 forever. The required rate of return is 10%. What is the sare price of the stock today? (Hint: use an NPVGO approach) Excel is not allowed.
(THe answer is 21.73. Need to know how it's calculated)
Explanation / Answer
PVGO=-1-1.1/1.1+0.6/1.1^2+0.6/1.1^3.........
=-1-1.1/1.1+0.6/1.1^2/(1-1/1.1)
=-1-1.1/1.1+0.6/(1.1*0.1)
=$3.4545 million
So, PVGO per share=PVGO/Shares outstanding=3.4545/2=$1.72725
Share price today=EPS/required return+PVGO=2/0.1+1.72725=$21.72725
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.