A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock f
ID: 2788673 • Letter: A
Question
A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock fund, the second is a long-term government and corporate bond fund, and the third is a T-bill money market fund that yields a rate of 5.5%. The probability distribution of the risky funds is as follows:
The correlation between the fund returns is 0.15.
Solve numerically for the proportions of each asset and for the expected return and standard deviation of the optimal risky portfolio. (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places.)
Expected Return Standard Deviation Stock fund (S) 15% 32% Bond fund (B) 9 23
Explanation / Answer
Weight of the optimal risky portfolio is given by:
Ws= weight of the stock funds in the portfolio = [E(rs)-rf](sd-b)^2-[E(rb)-rf]Cov(rs,rb)/{[E(rs)-rf](sd-b)^2+[E(rb)-rf](sd-s)^2-[E(rs)-rf+E(rb)-rf]Cov(rs,rb)
Here, E(rs) = expected return of the stock fund
E(rb) = expected return of the bond fund
rf = risk free rate or return on the treasury bill
sd-s = standard deviation of the stock fund
sd-b = standard deviation of the bond fund
Cov(rs,rb) = covariance between the stock and bond fund = (sd-s)*(sd-b)*correlation between them
So, putting these values in we get :
Ws= 0.6466
Hence Wb = weight of the bond fund in the portfolio = 1-Ws = 0.3534
So, E(Rp) = expected return on the portfolio = 0.6466 * 15 + 0.3534* 9 = 12.88%
sd-p = standard deviation of the portfolio = ((0.6466*32)^2+(0.3534*23)^2+(0.6466*0.3534*2*0.15*32*23))^1/2
= (544.65)^1/2 = 23.34%
Hence,
Portfolio invested in stocks = 64.66%
Portfolio invested in bonds = 35.34%
Expected return on the optimally risky portfolio = 12.88%
Standard deviation on the portfolio = 23.34%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.