A project currently generates sales of $21 million, variable costs equal 50% of
ID: 2789470 • Letter: A
Question
A project currently generates sales of $21 million, variable costs equal 50% of sales, and fixed costs are $4.2 million. The firm’s tax rate is 35%. Assume all sales and expenses are cash items.
a. What are the effects on cash flow, if sales increase from $21 million to $23.1 million? (Input the amount as positive value. Enter your answer in dollars not in millions.)
b. What are the effects on cash flow, if variable costs increase to 65% of sales? (Input the amount as positive value. Enter your answer in dollars not in millions.)
Explanation / Answer
Current Sales = $21 million
Variable cost = 50% of sales = 0.5*21 = $10.5 million
Fixed cost = $4.2 million
Tax rate = 35%
Profit before tax = 21 - 10.5 - 4.2 = $6.3 million
Profit after tax = 6.3*(1-0.35) = $4.095 million
a) If sales increase to $23.1 million then variable cost = 0.5*23.1 = $11.55 million
Fixed cost = $4.2 million
Profit before tax = 23.1 - 11.55 - 4.2 = $7.35 million
Profit after tax = 7.35*(1-0.35) = $4.7775 million
If sales increase from $21 million to 23.5 million then cash flow will increase by 4.7775-4.095 = $0.6825 million = 0.6825*1000000 = $682,500
b). If variable costs increase to 65% of sales then variable cost = 21*0.65 = $13.65 million
Profit before tax = 21-13.65-4.2 = $3.15 million
Profit after tax = 3.5*(1-0.35) = 2.0475 million
So cash flow will decrease by 4.095-3.15 = $0.945 million = 0.945*1000000 = $945000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.