Ann would like to buy a house. It costs $800,000. Her down payment will be $40,0
ID: 2789629 • Letter: A
Question
Ann would like to buy a house. It costs $800,000. Her down payment will be $40,000. She will take out a mortgage for $760,000. It will be a 30 year, fully amortizing, FRM, with constant monthly payments and monthly compounding. The annual interest rate is 4.00%. She must pay 2.5% in fees at the time of the loan.
1. Compute Ann’s annualized IRR for the mortgage in the spreadsheet. (Use the net cash flow.)
(1.a) What is the annualized IRR for the mortgage?
(1.b) Is it higher or lower than the mortgage contract rate?
(1.c) Why?
Explanation / Answer
Cost of house = 800,000
Down payment = 40,000
Loan required = 800,000 - 40,000 = 760,000
2.5% fee is required at the time of the loan
Actual amount of mortgage = 760,000/(1 - 0.025) = 779,487.18
PV = 779,487.18, N = 360, r = 0.04/12 = 0.01/3, FV = 0
PV = 779,487.18 = (PMT/(0.01/3)) * (1 - 1/(1 + 0.01/3)^360) + 0
PMT = 3,721.39
Ann has to pay $3,721.39 every month but she received loan $760,000 for her house
CF0 = -760,000
CF1-360 = 3,721.39
PV = 760,000, PMT = 3,721.39, N = 360, FV = 0;
Compute r = 0.003509 per month or 0.042110 per year
Annual effective rate = 4.21%
Annualized IRR = 4.21%
Mortgage rate is 4% but because of initial fee of 2.5% which puts additional cost on borrower, the effective rate rises to 4.21%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.