Refer to the following information: --------------------------------------------
ID: 2789716 • Letter: R
Question
Refer to the following information:
-----------------------------------------------------------------------------------
Probability A B C
-----------------------------------------------------------------------------------
0.4 10% 18% 8%
0.6 22% 14% 30%
-----------------------------------------------------------------------------------
We will invest 30% of your initial investment in Stock A, 30% in Stock B and 40% in Stock C. 27. The expected rate of return for the portfolio is:
a. 17.2%. b. 15.6%. c. 21.2%. d. 18.32%. 28.
Explanation / Answer
Expected return for A=Respective returns*Respective probabilities
=(0.4*10)+(0.6*22)=17.2%
Expected return for B=(0.4*18)+(0.6*14)=15.6%
Expected return for C=(0.4*8)+(0.6*30)=21.2%
Hence Expected return for portfolio=(17.2*0.3)+(15.6*0.3)+(21.2*0.4)
=18.32%(D)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.