8. vialn 1.25 points magine you are a provider of portfolio insurance. You are e
ID: 2790089 • Letter: 8
Question
8. vialn 1.25 points magine you are a provider of portfolio insurance. You are establishing a four-year program. The portfolio you manage is currently worth $170 million, and you promise to provide a minimum return of 0%. The equity portfolio has a standard deviation of 25% per year, and T- bills pay 5.8% per year. Assume for simplicity that the portfolio pays no dividends (or that all dividends are reinvested. a-1. What percentage of the portfolio should be placed in bills? (Input the value as a positive value. Round your answer to 2 decimal places) Portfolio in bills a-2. What percentage of the portfolio should be placed in equity? (Input the value as a positive value. Round your answer to 2 decimal places.) Portfolio in equity b-1. Calculate the put delta and the amount held in bills if the stock porfolio falls by 3% on the first day of trading, before the hedge is in place? (Input the value as a positive value. Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) Put delta Amount held in bills illion b-2. What action should the manager take? (Enter your answer in millions rounded to 2 decimal places.) The manager must (Click to select) $ (Click to select) million of (Click to select) and use the proceeds to (Click to select) (Click to select)and use the proceeds to (Click to select)Explanation / Answer
S= current value of the portfolio = $170 million
X= floor price promised = $170 million
sd= standard deviation of the equity portfolio = 0.25
rf= riskfree t-bill rate = 5.8%
time horizon = 4 years
No dividends is paid
a-1: Applyling the Black Scholes formula-
N(d1)= 0.7625
The put price is calculated to be $15.585
So, total funds = $170+$15.585 = $185.585 million
The funds include the portfolio value and the funds allocated for the insurance.
As, N(d1) = delta of call option
Delta of put option = N(d1)-1 = -0.2375
So, 23.75% of the equity portfolio has to be sold and invested in T-bills.
So, 0.7625*170 = $129.625 is kept in equity
The remaining that is $185.585-$129.625= $55.96 million is invested in treasury bills.
Stock portfolio falls by 3%. So, new portfolio value = $164.9 million
Hence, again by applying Black Scholes: put value = $16.845
N(d1) call = 0.7432
So, delta put = 1-0.7432 = -0.2568
So, equity shares sold = 25.68% of $164.9 million = $42.346 million
These equity shares have to be sold and invested in treasury bills.
Total funds available = $164.9+16.845= $181.745
Equity share = $122.55 million
So funds in treasury bills = $59.19 million
The portfolio value now is $164.9 million
So, ANSWER:
a-1: portfolio in bills = 23.75%
a-2: portfolio in equity = 76.25%
b-1: put delta: -0.2568
amount held in bills : $59.19 million
b-2:The manager must sell $42.346 million of equity stocks and use the proceeds to buy treasury bills.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.