Investment Value. Judy has recently begun an annual investment in her employer-s
ID: 2790186 • Letter: I
Question
Investment Value. Judy has recently begun an annual investment in her employer-sponsored retirement plan, investing $3,228 per year. Judy believes that another benefit of investing the extra $3,228 in her employer-sponsored retirement plan is the tax savings. Judy is in a 10% marginal tax bracket. How much will investing in this manner save her in taxes annually? Assuming she remains in a 10% marginal tax bracket until she retires, how much will it save her in total over the next 17 years gnoring the time value of the tax savings? Judy's annual tax savings is $D (Round to the nearest dollar) The total tax savings over the next 17 years, ignoring the time value of the tax savings, is $ . (Round to the nearest dollar.)Explanation / Answer
Annual Tax saving : Investment amount *tax rate
= 3228* .10
= 322.8 [rounded to 323]
Total saving over 17 years = 323 *17 =$ 5491
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.