A company makes a single product and uses a standard costing system that applies
ID: 2790836 • Letter: A
Question
A company makes a single product and uses a standard costing system that applies overhead on the basis of direct labor hours. For the most recent period, the VOH spending variance was $80,000 F, and the VOH Efficiency Variance was $100,000 U. The company budgeted making 4,800 units at 3.5 hours each with $924,000 of VOH. The company actually produced 4,000 units. How many direct labor hours were used?
A company makes a single product and uses a standard costing system that applies overhead on the basis of direct labor hours. For the most recent period, the VOH spending variance was $100,000 F, and the VOH Efficiency Variance was $50,000 U. The company budgeted making 4,800 units at 3.5 hours each with $924,000 of VOH. The company actually produced 4,000 units. What was the actual VOH
Explanation / Answer
VOH efficiency variance=100000U
Total Budgeted hours=4800*3.5=16800 hr
VOH=924000
SR=924000/16800=55
SH=4000*3.5=14000
According to problem
(14000-AH)55=-100000
AH=15818.18
2.Total VOH variance=100000-50000=50000
Actual VOH=(924000÷4800)*4000-50000=720000(Answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.