Haskell Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result
ID: 2791047 • Letter: H
Question
Haskell Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 18,000 shares of stock and $95,000 in debt. Plan II would result in 14,000 shares of stock and $190,000 in debt. The interest rate on the debt is 5 percent.
Ignoring taxes, compare both of these plans to an all-equity plan assuming that EBIT will be $90,000. The all-equity plan would result in 22,000 shares of stock outstanding. What is the EPS for each of these plans? (Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
In part (a), what are the break-even levels of EBIT for each plan as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)
Ignoring taxes, at what level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II? (Do not round intermediate calculations.)
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, what is the EPS of the firm? (Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, what are the break-even levels of EBIT for each plan as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, when will EPS be identical for Plans I and II? (Do not round intermediate calculations.)
Haskell Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 18,000 shares of stock and $95,000 in debt. Plan II would result in 14,000 shares of stock and $190,000 in debt. The interest rate on the debt is 5 percent.
Explanation / Answer
a.) Plan-I Plan-II All Equity
EBIT $90,000 $90,000 $90,000
Interest $ 4,750 $ 9,500 $ 0
Taxes $ 0 $ 0 $ 0
Net Income $85,250 $80,500 $90,000
No. of Shares 18,000 14,000 22,000
EPS $4.74 $5.75 $4.09
b.) For Plan-I, Let Breakeven Level EBIT = y
Now, y/22000 = {y - (0.05 x 95,000)}/18,000
y/22000 = (y- 4750)/18000
18y = 22y - 104,500
4y = 104500
y =$26,125
Hence, Breakeven Level EBIT for Plan-I is $26,125
For Plan-II, Let Breakeven Level EBIT = y
Now, y/22000 = {y - (0.05 x 190,000)}/14,000
y/22000 = (y- 9500)/14000
14y = 22y - 209,000
8y = 209,000
y =$26,125
Hence, Breakeven Level EBIT for Plan-II is $26,125
c.) {y - (0.05 x 95,000)}/18,000 = {y - (0.05 x 190,000)}/14,000
(y-4750)/18000 = (y- 9500)/14000
14y - 104,500 = 18y - 209,000
4y = 104,500
y =$26,125
d1.) Plan-I Plan-II All Equity
EBIT $90,000 $90,000 $90,000
Interest $ 4,750 $ 9,500 $ 0
EBT $85,250 $80,500 $90,000
Taxes $34,100 $32,200 $36,000
Net Income $51,150 $48,300 $54,000
No. of Shares 18,000 14,000 22,000
EPS $2.84 $3.45 $2.45
d2.) For Plan-I, Let Breakeven Level EBIT = y
Now, yx(1-0.40)/22000 = {y - (0.05 x 95,000)}/18,000
0.60y/22000 = (y- 4750)x(1-0.40)/18000
10.80y = 13.2y - 62,700
2.40y = 62700
y =$26,125
Hence, Breakeven Level EBIT for Plan-I is $26,125
For Plan-II, Let Breakeven Level EBIT = y
Now, yx(1-0.40)/22000 = {y - (0.05 x 190,000)}x(1-0.40)/14,000
0.60y/22000 = (y- 9500)x0.60/14000
14y = 22y - 209,000
8y = 209,000
y =$26,125
Hence, Breakeven Level EBIT for Plan-II is $26,125
d3.) {y - (0.05 x 95,000)}x(1-0.40)/18,000 = {y - (0.05 x 190,000)}x(1-0.40)/14,000
(y-4750)x0.60/18000 = (y- 9500)x0.60/14000
14y - 104,500 = 18y - 209,000
4y = 104,500
y =$26,125
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.