You are considering investing $1,700 in a complete portfolio. The complete portf
ID: 2791410 • Letter: Y
Question
You are considering investing $1,700 in a complete portfolio. The complete portfolio is composed of Treasury bills that pay 4% and a risky portfolio, P, constructed with two risky securities, X and Y. The optimal weights of X and Y in P are 75% and 25% respectively. X has an expected rate of return of 13%, and Y has an expected rate of return of 10%. To form a complete portfolio with an expected rate of return of 7%, you should invest approximately __________ in the risky portfolio. This will mean you will also invest approximately __________ and __________ of your complete portfolio in security X and Y, respectively.
Explanation / Answer
Portfolio returns are the weighted average returns of individual securities.
Therefore reurns from portfolio P
= 75% in X and 25% in Y
= 13 * 75% + 10 * 25%
= 12.25%
Returns from risk free securities = 4%
Let required investment in risk free securites be X, investment in risky securities is 1-X
Required returns = 7%
=> X *4% + (1-X) * 12.25 = 7
4X + 12.25 -12.25X = 7
8.25X = 5.25
X = 63.64%
Investment in risk free securities = 1700 * 63.64% = $ 1,082
Investment in risky Securities = 1700 - 1082 = $ 618
Investment in X = 618 * 75% = $ 464
Investment in Y = 618 * 25% = $ 154
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.