Caterpillar’s December 31st, 2015 balance sheet shows accounts receivable of app
ID: 2791489 • Letter: C
Question
Caterpillar’s December 31st, 2015 balance sheet shows accounts receivable of approximately $9 billion, accounts payable of approximately $4.5 billion, and an inventory of approximately $5 billion. Their 2015 income statement shows Cost of Good Sold (COGS) of approximately $20 billion, sales of approximately $27 billion, and operating costs of approximately $22.5 billion. How long, on average, are Caterpillar’s payments outstanding? Assume a year has 360 days. Please provide a process flows diagram as well.
A) 72 days
B) 120 days
C) 90 days
D) 4 times per year
Explanation / Answer
Cost of Goods Sold = $20 billion
Accounts Payable = $4.5 billion
Days Payment Outstanding = 360 * Accounts Payable / Cost of Goods Sold
Days Payment Outstanding = 360 * $4.5 billion / $20 billion
Days Payment Outstanding = 81 days or 4 times per year
So, days payment outstanding is 4 times per year.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.