2. Suppose Palmer Properties is considering investing $4.6 million today (i.e.,
ID: 2792016 • Letter: 2
Question
2. Suppose Palmer Properties is considering investing $4.6 million today (i.e., C0 = -4,600,000) on a new project that is expected to last for 8 years. The project is expected to generate annual cash flows of C1 = -200,000; C2 = 600,000, C3 = 750,000 and then $1,000,000 for period C4 through C8. If the discount rate is 7% and management’s payback period cutoff is 6 years:
(a) What is the payback period for the project? Show your work
(b) What is the net present value of the project ? Show your work
(c) What is the internal rate of return on the project ? Show your work
(d) Under which method(s) above should the company accept the project (applying the acceptance rules)? Explain
Explanation / Answer
(a) Payback Period 6.45 Years (b) Net Present Value $ -3,03,647 © Internal rate of return 5.64% (d) Net Present Value The Objective of Investment decision is wealth maximization.So, Net Present Value is the best basis for project selection. Workings: 1) Year Cash flow Cumulative Cash flow Discount factor Present Vaalue a b c d=1.07^-a b*d 0 $ -46,00,000 $ -46,00,000 1.000 $ -46,00,000 1 $ -2,00,000 $ -48,00,000 0.935 $ -1,86,916 2 $ 6,00,000 $ -42,00,000 0.873 $ 5,24,063 3 $ 7,50,000 $ -34,50,000 0.816 $ 6,12,223 4 $ 10,00,000 $ -24,50,000 0.763 $ 7,62,895 5 $ 10,00,000 $ -14,50,000 0.713 $ 7,12,986 6 $ 10,00,000 $ -4,50,000 0.666 $ 6,66,342 7 $ 10,00,000 $ 5,50,000 0.623 $ 6,22,750 8 $ 10,00,000 $ 15,50,000 0.582 $ 5,82,009 Net Present Value $ -3,03,647 2) Payback Period = 6+(450000/1000000) = 6.45 Years 3) Year Cash flow Discount factor Present Vaalue a b d=1.05^-a b*d 0 $ -46,00,000 1.000 $ -46,00,000 1 $ -2,00,000 0.952 $ -1,90,476 2 $ 6,00,000 0.907 $ 5,44,218 3 $ 7,50,000 0.864 $ 6,47,878 4 $ 10,00,000 0.823 $ 8,22,702 5 $ 10,00,000 0.784 $ 7,83,526 6 $ 10,00,000 0.746 $ 7,46,215 7 $ 10,00,000 0.711 $ 7,10,681 8 $ 10,00,000 0.677 $ 6,76,839 Net Present Value $ 1,41,584 NPV At 5% $ 1,41,584 At 7% $ -3,03,647 IRR = 5%+(7%-5%)*(141584/(141584+303647)) = 5.64%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.