Sam Scurry bought several hundred shares of annable.com at a price of $41.50 abo
ID: 2792149 • Letter: S
Question
Sam Scurry bought several hundred shares of annable.com at a price of $41.50 about 5 years ago that sell for $64.20 per share today. Sam pays capital gains tax at the rate of 21%, and pays tax on dividends at the rate of 31%.
Suppose that annable.com elects not to pay a dividend this year, and that Sam sells 17 shares of stock.
How much of the total amount of proceeds from the sale will Sam get to keep? $ __________
Place your answer in dollars and cents without a comma or dollar sign. It is best to work your analysis out using at least four decimal places of accuracy. That is, allow your tax on capital gain per share to go beyond the second decimal place.
Explanation / Answer
Total proceeds = 17*64.20 = 1091.40
total tax = 17*(64.20 - 41.50)*0.21 = 81.0390
total proceeds from the sale = 1091.40 - 81.0390 = 1010.36
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.