Investment Expected Return Standard Deviation 1 20% 38% 2 24% 34% 3 33% 28% 4 34
ID: 2792240 • Letter: I
Question
Investment Expected Return Standard Deviation
1 20% 38%
2 24% 34%
3 33% 28%
4 34% 27%
Consider an investor having the utility function U = E(r) – 0.5 A 2 .
A. On a stand-alone basis, which investment would they select if they are risk-averse with A = 3?
B. If they are risk-neutral, which investment would they pick?
C. If the investor with A=3 allocates their wealth between a risky portfolio P having expected return of 12% and standard deviation of 16% and the risk-free asset which returns 6%, what fraction (y) of their wealth will they allocate to the risky portfolio?
Explanation / Answer
1
A=3
Investment 1: 20%-0.5*3*38%^2=-0.0166
Investment 2: 24%-0.5*3*34%^2=0.066
Investment 3: 33%-0.5*3*28%^2=0.212
Investment 4: 34%-0.5*3*27%^2=0.2365
So, highest is investment hence he will choose Investment 4
2
In case of risk neutrality, only concern is return not risk hence choose Investment 4
3
U=w*12%+(1-w)*6%-0.5*3*w^2*16%^2
Differentiating U w.r.t. w, we get 12%-6%-1.5*16%^2*2*w
Setting it to 0, we get
2w*0.0384=0.06
=>w=0.78125
78.125% will be invested in risky portfolio
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.