Your firm recently lent Arlington Enterprises $22,440,000 million for one year a
ID: 2792393 • Letter: Y
Question
Your firm recently lent Arlington Enterprises $22,440,000 million for one year at an interest rate of 12.00%. Inflation during the year is expected to be 3.80%.
Answer the following questions to gauge the impact of inflation on the real interest to be paid. (Round all answers to 2 decimal places.)
a. How much interest income will your firm receive from the transaction, calculated the traditional way? Interest income $
b. What is the approximate real rate of interest? Approximate real rate of interest %
c. What is the real portion of the interest income? Real portion of interest income $
d. By how much will interest income be understated due to inflation? Understated interest $
Explanation / Answer
a.) Amount Lent =$22,440,000
Interest Rate =12%
Time =1 year
Interest Income =$22,440,000 x 0.12 x 1 =$2,692,800
b.) Real Rate of Interest = Nominal Rate - Inflation = 12% - 3.80% =8.20%
c.) Real portion of Interest Income = 0.082 x 22,440,000 x 1 =$1,840,080
d.) Understated Interest Income =$ 2,692,800 - 1,840,000 =$852,800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.