Suppose a project is expected to generate annual cash flow of $164488 next year
ID: 2792551 • Letter: S
Question
Suppose a project is expected to generate annual cash flow of $164488 next year and subsequent (annual) cash flows are expected to grow at 2.7 percent annually forever. If project costs $60,000 and the cost of capital is 15.5 percent, calculate the net present value of the project. Answer: Check $164374 x1.25 next year, S 164374x 1.25x125 (Le. 164374 × 1.25 Suppose a project is expected to generate annual cash flow of squared) the year after, and the subsequent (annual) cash flows are expected to grow at 2.7 percent annually.forever.If project costs $560,000 and the cost of capital is 15.7 percent, calculate the net present value of the project AnswerExplanation / Answer
Answer: Answering the first question. please put the second question separately to get it answered
To calculate the present value of growing perpetuity. Formula used is
D1/r-g
D1(annual cash flow) = $164488
r( cost of capital ) = 15.5%
g( growth rate) = 2.7%
PV of this growing perpetuity = 164488/(0.155-0.027) = $1285063
Net present value = PV of cash inflows - project cost outflow
NPV = 1285063 - 560000
NPV = $725062.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.