Trend-Line Inc. has been growing at a rate of 6% per year and is expected to con
ID: 2792575 • Letter: T
Question
Trend-Line Inc. has been growing at a rate of 6% per year and is expected to continue to do so indefinitely. The next dividend is expected to be $5 per share. a. If the market expects a 10% rate of return on Trend-Line, at what price must it be selling? (Do not round intermediate calculations.) b. If Trend-Line’s earnings per share will be $8 next year, what part of its value is due to assets in place? (Do not round intermediate calculations.) c. If Trend-Line’s earnings per share will be $8 next year, what part of its value is due to growth opportunities? (Do not round intermediate calculations.)
Explanation / Answer
Price = Dividend / (Rate of return - growth rate)
= 5/(.1-.06) = $ 125
If Trendline followed a zero-plowback strategy, it could pay a perpetual dividend of $8.
Its value would be $8/0.10= $80.
Therefore, the value of assets in place is $80.
The remainder of its value must be due to growth opportunities, so:
Value due to growh opportunities = $125 – $80 = $45
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.