A company currently has earnings (E0) of $2.00 and a dividend (D0) of $0.50. The
ID: 2792876 • Letter: A
Question
A company currently has earnings (E0) of $2.00 and a dividend (D0) of $0.50.
The firm’s current return on equity (ROE) is 30%. The firm will maintain the
same dividend payout and ROE over the next two periods. Then it will transition
in a linear reduction in years 3, 4, and 5 to a growth of 3%. The firm will then
grow at 3% to perpetuity. The firm’s beta is presently 1.6, but this will transition
to 1 over the same period. The risk-free rate is 4% and the market risk premium
is 6%. ROE is expected to be 10% beginning in year 5 to perpetuity. What is the
present value of this firm’s equity using a three-stage model with linear transition
in years 3, 4, and 5?
Can someone show me how to work this out?
Explanation / Answer
the three stage DDM has two types
1. CASE1: The "general"three stage model wherein the company is has three distinct stages of growth and the growth rate of the second stage is constant.
2. CASE 2: The growth rate in the second is assumed to decline linearly to a constant growth rate. Here we will treat the second stage as an H MODEL.
Note: H Model is a variant of the two stage model in which growth begins at a high rate and declines linearly throughout the supernormal growth period until it reaches a constant rate.
The first step would be to compute the 2 dividends in stage 1and find their present values at a discount rate we calculate using CAPM
CAPM to solve for discount rate in stage 1
Ke=Rf + Beta * market risk premium
=4%+1.6*6%=13.6%
Solving for growth rate g
g= ROE* retention ratio
g=.30*[(2-0.50)/2] =0.225 =22.5%
D0=0.50
so D1= 0.50*(1+0.225) = 0.6125 Present Value at 13.6%=0.5392
D2 = 0.6125*(1+0.225)= 0.7503 Present value at 13.6% = 0.5814
Total= 1.1206
Value of stage 2
Ke for stage two
Ke= 4%+ 6%*1 = 10%
V2 = [D2(1+ long term growth rate)]/(ke-long term growth rate)] +
[D5H (short term growth rate- long term growth rate)/ (ke-long term growth rate]
0.7503(1.03)/0.10-0.03 + 0.7503(1.5)(0.225-0.03)/0.10-0.03 = 14.175
note h= transition period/2
PV at 10% = 11.715
total value of equity per share =11.715+1.1206 =11.8356$
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.