Bookstore wants to buy a new coding machine to help control book inventories. Th
ID: 2792931 • Letter: B
Question
Bookstore wants to buy a new coding machine to help control book inventories. The machine sells for $30,000 and requires working capital of $4,000. Its estimated useful life is 4 years and it has an estimated salvage value of $5,000. The working capital will also be recovered at the end of the machine’s useful life. The Company expects to save $11,000 in operating costs per year by purchasing this machine. The Company uses straight-line depreciation. Note: all computations are pretax except 4 below.
Required:
Compute the net present value and internal rate of return (using excel) of the machine at a 14% rate of return.
Compute the payback period of the investment.
Compute the pretax accrual accounting rate of return, based on the initial investment.
Compute the after tax accrual accounting rate of return. The Company’s tax rate is 40%.
Run two scenarios that vary inputs that you think the Company should consider. Compute the NPV and IRR for these scenarios. Note: You cannot change the rate of return.
Should the company buy this machine? Why or why not? What other business considerations would you want to point out to the company?
Set up your Excel spreadsheet with 4 tabs
· Input and conclusion (Inputs and 5 above)
· Net present value and IRR (1) above
· Payback (2) above
· Accrual accounting rates of return (3 and 4 above)
· Scenarios (5 above)
Explanation / Answer
a) Initial Investment = 30000+4000 = $ 34000
Annual Cash Flows
Amount in $
Discounted @ 14%
Year 1
11000
9649
Year 2
11000
8464
Year 3
11000
7425
Year 4
20000
11842
Sum of Discounted Cash Flows
37380
4th Year Cash Flow will be calculated as follows-
Saving in Operating Cost + Salvage + Working Capital recovered
NPV = $ 37380 - $ 34000 = $ 3380
IRR Calculation-
Annual Cash Flows
Amount in $
Discounted @ 14%
Discounted @ 18%
Discounted @ 19%
Year 1
11000
9649
9322.034
9243.697
Year 2
11000
8464
7900.029
7767.813
Year 3
11000
7425
6694.94
6527.574
Year 4
20000
11842
10315.78
9973.375
Sum of Discounted Cash Flows
37380
34232.78
33512.46
Using Extrapolation -
34232.78-34000 = 232.78 = 0.323 + 18% , So IRR = 18.32%
34232.78-33512.46 720.32
b) Pay Back Period-
Formula for above is- Payback period = Initial Investment/Annual Cash flow
Annual Cash Flow for 1st 3 Years = 33000
Fourth year part = 1000/20000 = 0.05
Therefore, Payback Period is 3 + 0.05 = 3.05 Years
C) Pretax Accounting Rate of Return -
Sum of Cash Flows without discounting - $ 53000
Initial Investment - $ 34000
Pre Tax income for 4 Years - $ 19000
Yearly Income - $ 19000/4 = $ 4750
Yearly Accounting Rate of Return = $4750/$34000= 13.97%
d) Post Tax Accounting Rate of Return-
Annual Cash Flows
Amount in $
After Tax
Tax benefit of Depreciation
Total Post Tax Benefit
Year 1
11000
6600
2500
9100
Year 2
11000
6600
2500
9100
Year 3
11000
6600
2500
9100
Year 4
11000
6600
2500
9100+4000+5000
Total
45400
Net Savings in 4 Years = 45400 - 34000 = $ 11400 , that is $ 2850 per year
So, Post Tax Accounting Rate of Return will be $2850/$34000 = 8.38%
Annual Cash Flows
Amount in $
Discounted @ 14%
Year 1
11000
9649
Year 2
11000
8464
Year 3
11000
7425
Year 4
20000
11842
Sum of Discounted Cash Flows
37380
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.