Assume you purchased a high-yield corporate bond with a face value of $1,000 at
ID: 2793236 • Letter: A
Question
Assume you purchased a high-yield corporate bond with a face value of $1,000 at its current market price of $895 on January 2, 2010. It pays 8.00 percent interest and will mature on December 31, 2019 Determine the current yield on your bond investment at the time of purchase. (Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) (a) Current yield (b) Determine the yield to maturity on your bond investment at the time of purchase. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) Yield to maturityExplanation / Answer
Coupon = 8%*1000 = 80
Time to maturity = 10 years ( 2019 dec to 2010 jan)
Current yield = coupon / current price
= 80/895 = 8.94%
Yield to maturity = RATE(time to maturity, coupon, current price, face value)
= RATE(10,80,-895,1000)
= 9.69%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.