You are investing $X immediately in a stock that you will keep for 12 years. At
ID: 2793297 • Letter: Y
Question
You are investing $X immediately in a stock that you will keep for 12 years. At the end of 12 years, the stock will be worth $13,947 with a probability of 0.43 and worth $17,350 with a probability of 0.57. When you sell the stock, you will need to pay taxes on the profit earned from selling the stock (i.e., taxes on the difference between the selling and buying prices of the stock). The tax rate will be 7% with a probability of 0.95 or 14% with a probability of 0.05. Your MARR is 5.2%. You will only invest in the stock if your expected net present worth is larger than 0. Find the largest possible value of X.
Explanation / Answer
Expected stock price at the end of 12 years=13947*0.43+17350*0.57=15886.71
Expected tax rate=7%*0.95+14%*0.05=7.35%
Final amount after tax=15886.71-(15886.71-X)*7.35%=14719.04+0.0735X
So, NPV=-X+(14719.04+0.0735X)/1.052^12
NPV must be greater than 0
=>-X+(14719.04+0.0735X)/1.052^12>0
=>X*(1.052^12-0.0735)<14719.04
=>X<14719.04/(1.052^12-0.0735)
=>X<8344.897
So, largest possible value of X is $8344
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.