The Sepulcro Corporation’s purchases from suppliers in a quarter are equal to 70
ID: 2793313 • Letter: T
Question
The Sepulcro Corporation’s purchases from suppliers in a quarter are equal to 70 percent of the next quarter’s forecast sales. The payables period is 60 days. Wages, taxes, and other expenses are 25 percent of sales, and interest and dividends are $117 per quarter. No capital expenditures are planned. Projected quarterly sales are:
Sales for the first quarter of the following year are projected at $1,710.
Calculate the company’s cash outlays by completing the following: (Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
By assuming that the purchase is made at the Beginning of a quarter, the Payment of next quarter will be calculated in this quarter as payable days is only 60 days.
Formula for Calculating Payment Expense Q1 = 70%* Sales of Q2
Formula for calculating Wages, taxes, other expenses = 25%*Sales of Q1
Particulars Quarter 1 Quarter 2 Quarter 3 Quarter 4 Payment of Accounts 0.70*1740=1218 0.70*1800=1260 0.70*2040=1428 0.70*1710 =1197 Wages, Taxes, Other expenses 25% on 1590 =397.5 25%on 1740=435 25% on 1800 = 450 25% on 2040 =510 Long Term FInancing Expenses 117 117 117 117 Total 1732.5 1812 1995 1824
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.