Company A reported sales during the year of $1,000,000. Its average accounts rec
ID: 2794659 • Letter: C
Question
Company A reported sales during the year of $1,000,000. Its average accounts receivable balance during the year was $250,000. Company B reported sales during the same year of $400,000 and had an average accounts receivable balance of $40,000.
Compute the accounts receivable turnover for both companies.
Company A: _____________ times
Company B: _____________ times
What is the average length of time each company takes to collect
its receivables? Assume 360 days in a year
Company A: _____________ days
Company B: _____________ days
Explanation / Answer
accounts receivable turnover for Company A=1000000/250000=4
accounts receivable turnover for Company B=400000/40000=10
average length of time each company takes to collect company A=360/4=90 days
average length of time each company takes to collect company B=360/10=36 days
the above are answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.