A firm has a market value equal to its book value. Currently, the firm has exces
ID: 2794730 • Letter: A
Question
A firm has a market value equal to its book value. Currently, the firm has excess cash of $1,000, other assets of $5,000, and equity of $6,000. The firm has 600 shares of stock outstanding and net income of $700. The firm has decided to spend half of its excess cash on a share repurchase program. How many shares of stock will be outstanding after the stock repurchase is completed? MC Qu. 19-A3 A firm has a market value equal to its book value. Currently, the... 510 shares O 570 shares O 530 shares O 590 shares O 550 sharesExplanation / Answer
Price per share = Equity/number of shares = $6,000 / 600 = $10
Number of shares repurchased = (excess cash/2) / price per share = $(1,000/2)/ $10 = 50
Newnumber of shares outstanding = 600-50 = 550
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.