Check my work You are evaluating a project for The Tiff-any golf club, guarantee
ID: 2794954 • Letter: C
Question
Check my work You are evaluating a project for The Tiff-any golf club, guaranteed to correct that nasty slice. You estimate the sales price of The Tiff-any to be $490 per unit and sales volume to be 1,200 units in year 1: 1,125 units in year 2; and 1,000 units in year 3. The project has a 3-year life. Variable costs amount to $270 per unit and fixed costs are $100,000 per year. The project requires an initial investment of $138,000 in assets, which will be depreciated straight-line to zero over the 3-year project life. The actual market value of these assets at the end of year 3 is expected to be $26,000. NWC requirements at the beginning of each year will be approximately 30 percent of the projected change in sales during the coming year. The tax rate is 35 percent and the required return on the project is 11 percent enceswhat What change in NWC occurs at the end of year 1? (Enter a decrease as a negative amount using a minus sign) Decrease of Next >Explanation / Answer
At Year 1, the Sales = 1200*490 = $ 588,000
At Year 2, Sales= 1125*490 = $ 551,250
Projected change in sales from Year 1 to Year 2 = 551,250-588,000 = -$36,750
So Decrease in NWC at end of Year 1 or beginning of Year 2= 30% * 36,750 = -$ 11,025
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.