Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Diamond Golf is a retail company selling high-end golf clubs. It has 5,000 semia

ID: 2795283 • Letter: D

Question

Diamond Golf is a retail company selling high-end golf clubs. It has 5,000 semiannual bonds outstanding with a coupon rate of 5.5%, a maturity of 20 years, and a par value of $500. The current price of the bonds if $475.00 per bond. Diamond sells the bonds through and investment banker who receives a fee of $4.00 per bond. Diamond has 100,000 shares of common stock outstanding and recently paid shareholders a dividend of $2.00 per share. The company anticipates increasing the dividend by 1% each year. There are no flotation costs for the issuance of common stock. The stock currently trades at $25.00 per share. Diamond's tax rate is 40 percent. What is Diamond Golf's adjusted weighted average cost of capital?

Explanation / Answer

Weighted Average Cost of capital is :- cost which bear by a company on all the funds which are invested in the company to gain profit.

Formula For Calculation of weighted Average Cost Of Capital

= Weighted of Debt * Cost of debt + Weighted of equity * Cost of Equity = 0.487*3.78% +0.513*9.08%

= 6.50%

Working notes :-Cost of Debt =( Interest Rate+ Floating Rate ) *(1-Tax)

= (5.5% +($4/$500)*100)(1-.4) = 6.3%(.6) =3.78%

Calculation of Weighted average capital of debt = Value of debt/ Value of total Firm = $23,75,000/$48,75,000 =0.487

Value of debt = No. of bond * Market Value of Bond# = 5000*475 =$ 23,75,000

Value Of total Firm = Value of debt + Value of equity = $23,75,000+$25,00,000 = $48,75,000

value of equity = No. of Share * Market Value Of share# = 100000*25 = $25,00,000

# Instead of using Market Value we Can use Book Value Also but answer will Be Effected

Calculation Of cost Of equity ke =

po = D1(1+g)/ke-g = 2(1+.01)/ke-.01 =$25

=>$25 = 2.02/ke-.01 = > 2.02/25 = ke-.01 => .0808 = ke-.01

=> .0808+.01 => .0908 => 9.08%

Weighted of Equity = $25,00,000/$48,75,000 = 0.513

Sorry for the wrong answer earlier but now the answer is correct

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote