You work for the CEO of a new company that plans to manufacture and sell a new p
ID: 2795605 • Letter: Y
Question
You work for the CEO of a new company that plans to manufacture and sell a new product, a watch that has an embedded TV set and a magnifying glass crystal. The issue now is how to finance the company, with only equity or with a mix of debt and equity. Expected operating income is $510,000. Other data for the firm are shown below. How much higher or lower will the firm's expected ROE be if it uses some debt rather than all equity, i.e., what is ROEL - ROEU? Do not round your intermediate calculations.
Explanation / Answer
For ROEU
EBIT=510,000
EBT(earnings before tax)=EBIT-I =510000-0=510000
profit after tax(PAT)=EBT(1-0.35)=510000*(0.65)=331500
ROEU=PAT/common equity=331500/2,500,000=0.1326~13.26%
for ROEU
EBIT=510000
Earnings Before Tax(EBT)=EBIT-I=510000-150000=360000
Profit After Tax=EBT(1-tax)=360000(1-0.35)=234000
ROEL=Profit After Tax/common equity=234000/1000000=0.234~23.4%
ROEL-ROEU=23.4-13.26=10.14%
hence, b is correct option.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.