You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagn
ID: 2795636 • Letter: Y
Question
You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagnostic scanner (leasing is a very common practice with expensive, high-tech equipment). The scanner costs $5,800,000, and it would be depreciated straight-line to zero over three years. Because of radiation contamination, it will actually be completely valueless in three years. You can lease it for $2,460,000 per year for three years.
Assume that your company does not anticipate paying taxes for the next several years. You can borrow at 14 percent before taxes. What is the NAL of the lease? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
You work for a nuclear research laboratory that is contemplating leasing a diagnostic scanner (leasing is a very common practice with expensive, high-tech equipment). The scanner costs $5,800,000, and it would be depreciated straight-line to zero over three years. Because of radiation contamination, it will actually be completely valueless in three years. You can lease it for $2,460,000 per year for three years.
Explanation / Answer
Annual Lease Payment = $2,460,000
Cost of Scanner = $5,800,000
Cost of Debt = 14%
NAL = $5,800,000 - $2,460,000 * PVIFA(14%, 3)
NAL = $5,800,000 - $2,460,000 * (1 - (1/1.14)^3) / 0.14
NAL = $5,800,000 - $2,460,000 * 2.3216
NAL = $88,864
So, NAL of the lease is $88,864.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.