Jim and Anges Mitchem would like to retire in 30 years. They estimate that their
ID: 2796182 • Letter: J
Question
Jim and Anges Mitchem would like to retire in 30 years. They estimate that their retirement income needs will be 70% of the $64,000 current annual household expenditures. They expect to receive annual social security benefits $24,000 and annual employer pension funds $12,000 upon retirement. They are comfortable with getting a 8% annual return on their investment before retirement. They expect a 7% return on their assets after retirement and will stay retired for another 40 years. Assuming a 3% inflation rate, what would the annual savings needed to fund their retirement?
Explanation / Answer
Annual Retirement Income Needs = 70% of $64,000 considering inflation of 3%
=$0.70x64,000x1.0330
=$108,741.36
Income from Social Security =$24,000
Income from Employer Pension Funds =$12,000
Let he funds his retirement plan deficit by investing a sum of P annually till retirement.
Total Corpus at Retirement =Px{(1-(1+0.08)-30)/0.08}
Retirement Funds from savings required at Start =(108,741.36 - 24,000 - 12000)x{(1-(1+0.07)-40)/0.07}
= 72,741.36 x 13.3317
= 969,766.63
Now, equating both sides,
Px{(1-(1+0.08)-30)/0.08} = 969,766.63
Px11.2577 = 969,766.63
P =$86,141.88
Hence, annual investment that needs to be done =$86,141.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.