Suppose Goodyear Tire and Rubber Company is considering divesting one of its man
ID: 2796212 • Letter: S
Question
Suppose Goodyear Tire and Rubber Company is considering divesting one of its manufacturing plants. The plant is expected to generate free cash flows of $ 1.69 million per year, growing at a rate of 2.3 % per year. Goodyear has an equity cost of capital of 8.7 %, a debt cost of capital of 6.9 %, a marginal corporate tax rate of 33 %, and a debt-equity ratio of 2.7. If the plant has average risk and Goodyear plans to maintain a constant debt-equity ratio, what after-tax amount must it receive for the plant for the divestiture to be profitable?
Explanation / Answer
WACC = we x ke + wd x kd x (1 - tax)
here, we - weight of equity = 1 - wd, ke - cost of equity = 8.7%, wd - weight of debt, kd - cost of debt = 6.9%
wd = D/E / (1 + D/E) = 2.7 / (1 + 2.7) = 73%, we = 1 - 73% = 27%
=> WACC = 27% x 8.7% x (1 - 33%) + 73% x 6.9% = 6.61%
Value of firm = FCF / (WACC - g) = 1.69 / (6.61% - 2.3%) = $39.21 million is the amount that Goodyear must receive in order for the divestiture to be profitable.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.