Stock in CDB Industries has a beta of 1.13. The market risk premium is 7.3 perce
ID: 2796325 • Letter: S
Question
Stock in CDB Industries has a beta of 1.13. The market risk premium is 7.3 percent, and T-bills are currently yielding 4.3 percent. CDB’s most recent dividend was $3.70 per share, and dividends are expected to grow at an annual rate of 5.3 percent indefinitely.
If the stock sells for $59 per share, what is your best estimate of the company's cost of equity? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Cost of equity %
Explanation / Answer
Cost of equity using dividend growth model=(Dividend for next period/Current price)+Growth rate
=(3.7*1.053)/59+0.053=11.9035593%
Cost of equity using CAPM=Risk free rate+Beta*MArket risk premium
=4.3+(1.13*7.3)=12.549%
Best estimate of Cost of equity=
(11.9035593+12.549)/2
=12.23%(Approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.