9 The treasurer of a large corporation wants to invest $21 million in excess sho
ID: 2796400 • Letter: 9
Question
9 The treasurer of a large corporation wants to invest $21 million in excess short-term cash in a particular money market investment. The prospectus quotes the instrument at a true yield of 3.24 percent; that is, the EAR for this investment is 3.24 percent. However, the treasurer wants to know the money market yield on this instrument to make it comparable to the T-bills and CDs she has already bought. If the term of the instrument is 106 days, what are the bond equivalent and discount yields on this investment? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 3 decimal places.) points Bond equivalent yield Z 024218Discount yieldExplanation / Answer
a.
Bond Equivalent yield = [(1 + 3.24%) ^ (106 / 360)] - 1
= [(1.0324 ^ 0.2944)] - 1
= 1.009433 1
= 0.9433%
Bond Equivalent yield is 0.9433%.
b.
Discount yield = 0.9433% / (1 + 0.9433%
= 0.9344%
Discount yield is 0.9344%.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.