Suppose your company needs $14 million to build a new assembly line. Your target
ID: 2796728 • Letter: S
Question
Suppose your company needs $14 million to build a new assembly line. Your target debtequity ratio is .6. The flotation cost for new equity is 7 percent, but the flotation cost for debt is only 4 percent. Your boss has decided to fund the project by borrowing money because the flotation costs are lower and the needed funds are relatively small.
What is your company’s weighted average flotation cost, assuming all equity is raised externally? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the true cost of building the new assembly line after taking flotation costs into account? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.)
Suppose your company needs $14 million to build a new assembly line. Your target debtequity ratio is .6. The flotation cost for new equity is 7 percent, but the flotation cost for debt is only 4 percent. Your boss has decided to fund the project by borrowing money because the flotation costs are lower and the needed funds are relatively small.
Explanation / Answer
(a)
Weighted Avg Floatation Cost (WAFC) = 0.6*Floatation Cost of Debt + 0.4*Floatation Cost of Equity
WAFC = 0.6*0.04 + 0.4*0.07 = 5.2%
(b) The cost would
(1 - WAFC)*X = 14 million
X = 14/(1-0.052) = 14.8 million
They would need to raise $14.8 million in order to get $14 million for building assembly line.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.