Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A newly issued bond pays its coupons once a year. Its coupon rate is 4.1%, its m

ID: 2797101 • Letter: A

Question

A newly issued bond pays its coupons once a year. Its coupon rate is 4.1%, its maturity is 15 years, and its yield to maturity is 7.1%.


a. Find the holding-period return for a one-year investment period if the bond is selling at a yield to maturity of 6.1% by the end of the year. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

Holding-period return             %

b. If you sell the bond after one year when its yield is 6.1%, what taxes will you owe if the tax rate on interest income is 40% and the tax rate on capital gains income is 30%? The bond is subject to original-issue discount (OID) tax treatment. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)

c. What is the after-tax holding-period return on the bond? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)


After-tax holding-period return             %

d. Find the realized compound yield before taxes for a two-year holding period, assuming that (i) you sell the bond after two years, (ii) the bond yield is 6.1% at the end of the second year, and (iii) the coupon can be reinvested for one year at a 2.1% interest rate. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)


Realized compound yield before taxes             %

e. Use the tax rates in part (b) to compute the after-tax two-year realized compound yield. Remember to take account of OID tax rules. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)

After-tax two-year realized compound yield             %

Tax on interest income $ Tax on capital gain $ Total taxes $

Explanation / Answer

The initial price is: P0 = $728.48, for [n = 15; PMT = 41; FV = 1000; i = 7.1]

The next year’s price is: P1 = $815.25, for [n = 14; PMT = 41; FV = 1000; i = 6.1]

Thus, the holding period return (HPR) is given by:

HPR = [$41 + ($815.25 – $728.48)]/$728.48 => HPR = 0.175387059= 17.54%

Constant yield prices:

P0 = $728.48

P1 = $815.25 (implies implicit interest over first year = $25.10)

P2 = $823.98 (implies implicit interest over second year = $26.63) ·

Tax on explicit plus implicit interest in the first year = 0.40 x ($41 + $25.10)= $26.44·

Capital gain in the first year = actual price – constant yield price = $793.29 – 711.89 = $81.40

Tax on capital gain = 0.30 x $81.40 = $24.42 ·

Total taxes = $22.57 + $24.42 = $46.99

(c) The after-tax HPR = [$50 + ($793.29 - $705.46) - $46.99]/$705.46 = 0.129 = 12.9%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote