3. value: 1.00 points Stock in CDB Industries has a beta of 1.08. The market ris
ID: 2797145 • Letter: 3
Question
3. value: 1.00 points Stock in CDB Industries has a beta of 1.08. The market risk premium is 7.3 percent, and T-bills are currently yielding 4.3 percent. CDB's most recent dividend was $3.20 per share, and dividends are expected to grow at an annual rate of 5.3 percent indefinitely If the stock sells for $54 per share, what is your best estimate of the company's cost of equity? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Cost of equityExplanation / Answer
Cost of equity using dividend growth model=(Dividend for next period/Current price)+Growth rate
=(3.2*1.053)/54+0.053
=11.54%
Cost of equity using CAPM=risk free rate+Beta*MArket risk premium
=4.3+1.08*7.3
=12.184%
Hence best estimate of cost of equity=(11.54+12.184)/2
=11.86%(Approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.