22) You sell a 6 percent $10,000 bond for $9,180 plus S165 in accrued interest f
ID: 2797829 • Letter: 2
Question
22) You sell a 6 percent $10,000 bond for $9,180 plus S165 in accrued interest for a total of S9,345. Soon thereafter the company makes a $300 interest payment. You are in the 20 percent income tax bracket. How much tax do you owe on the interest? a. $31.20 b. $33.00 c. $60.00 d. None, as the seller I don't pay tax on the interest 23) An 8 year corporate bond (semi-annual) has a 7 percent coupon and is currently selling for $1,130.55. What are interest rates currently? a. 2.50% b. 3.50% c. 5.00% d. 7.00% 24) A 7% coupon bond (semi-annual) is currently selling for $1,037.62 with a par value of $1,000. Market rates are currently 5 percent. What is the term to maturity of the bond? a. 2 years b. 4 years c. 6 years d. 8 yearsExplanation / Answer
22)
interest on tax owe=20%*165=33.00
the above is answer
23)
use financial calculator here
FV=1000
PV=-1130.55
N=8*2=16 semi annual
PMT=1000*7%/2=35
Click CPT
Click 1/Y=2.50% semi annual
Interest rate actual (annually)=2*2.50%=5.00% is answer
24)
PV=-1037.62
FV=1000
PMT=1000*7%/2=35
1/Y=5/2=2.5
Click CPT
Click N=4.00
term to maturity=2*4=8 years is answer
the above are the answer..
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.