25. You are considering the purchase of a 4-plex apartment building. Effective g
ID: 2797937 • Letter: 2
Question
25. You are considering the purchase of a 4-plex apartment building. Effective gross income during the first year of operations is expected to be $33,600.00 ($700.00/month per unit). First year operating expenses are expected to be $13,440.00 (at 40% of EGI). Ignore capital expenditures. The purchase price of the 4-plex is $200,000.00. The acquisition will be financed with $60,000.00 in equity and a $140,000.00 standard fixed rate mortgage. The interest rate on the debt financing is 896 and the loan term is 30 years. Assume, for simplicity, that payments will be made annually and that there are no 15 pts) up-front financing costs. ( 1. What is the overall CAP rate?Explanation / Answer
1) CAP rate is computed as follows -
CAP Rate = (Net Operating Income (NOI) / Purchase price) x 100
NOI = Expected gross income - operating expenses = $33600 - $13440 = $20160
Purchase price = $200000
CAP Rate = ($20160 / $200000) x 100 = 10.08%
2) Effective gross income multiplier = Market Price or Purchase Price / Effective gross Income
or, Effective gross income multiplier = $200,000 / $33600 = 5.95238095238 or 5.95 times
3) Before Tax cash flow = NOI - debt service = $20160 - $12435.84 = $7724.16
Annual payment of loan / Debt service = Loan amount / PVIFA (8%, 30) = $140000 / 11.2577833412 = $12435.8406763 or $12435.84
Before tax return on equity / Equity Dividend rate = (Before tax cash flow / Total equity) x 100 = ($7724.16 / $60000) x 100 = 12.8736% or 12.87%
4) Debt Coverage Ratio = Income before Interest expense / Debt Service
Income before Interest expense = $20160 (NOI in our case)
Debt Coverage Ratio = $20160 / $12435.84 = 1.62 times
5) We apply the debt coverage ratio formula to calculate the yearly debt service and then multiply it by PVIFA (8%, 30) to compute the loan amount.
Debt Coverage ratio = Income before interest expense / Debt Service
Or, 1.2 = $20160 / Debt service
Or, Debt Service = $16800
Now, Loan Amount = Annual Debt Service x PVIFA (8%, 30) = $16800 x 11.2577833412 = $189130.760132 or $189131
Note - PVIFA is compute as the sum of present value factor @ given rate (8%) for years 1 to 30. PVF is computed as 1 / (1 + r)n where n being the year for which it is calculated. If you have PVF table available with you, you can use that as well.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.