You are trying to plan for retirement in 35 years and currently you have $95,000
ID: 2798093 • Letter: Y
Question
You are trying to plan for retirement in 35 years and currently you have $95,000.00 in a savings account and $17,500.00 in stock. In addition you plan on adding to your savings by depositing $3,000.00 per year in your SAVINGS account at the end of each of the next 10 years and then $10,000.00 per year at the end of each year for the final 25 years until retirement. Assuming your savings account returns 2% compounded annually while your investment in stocks will return 5% compounded annually, how much will you have when you retire in 35 years? [Ignore taxes.]
Explanation / Answer
Value of the savings account after 10 years can be calculated using FV function
N = 10, PV = 95,000, PMT = 3,000, I/Y = 2% => Compute FV = $148,653.63
The value of savings after another 25 years is
N = 25, PV = 148,653.63, PMT = 10,000, I/Y = 2% => Compute FV = $564,185.04
Value of stock after 35 years is
N = 35, PV = 17,500, PMT = 0, I/Y = 5% => Compute FV = $96,530.27
Hence, total amount you have at retirement = $660,715.31
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.