3. [6] A municipality is considering an investment in a small renewable energy p
ID: 2798118 • Letter: 3
Question
3. [6] A municipality is considering an investment in a small renewable energy power plant with the following parameters. The cost is $360,000, and the output averages 50 kW year-round. The price paid for electricity at the plant gate is S0.039/kWh. The investment is to be evaluated over a 25-year time horizon, and the expected salvage value at the end of the project is $20,000. The MARR is 6%. (a). Calculate the NPV of this investment. Is it financially attractive? (b). Calculate the operating credit per kWh which the government would need to give the investment in order to make it break even financially. Express your answer to the nearest 1/1000th of dollars.Explanation / Answer
Initial outlay= 3,60,000$
Output is 50Kw/h
Yearly output= 50*24*365= 438000 kW
Revenue annual= 438000*0.039= 17082$
NPV= 360000 - {17082/(1.06)+ 17082/(1.06)2.....+n
NPV= - 141634.71$
No, the project is not attractive due to negative NPV.
2. To make the project breakdown goverment should provide credit
360000/ 438000= 0.8219 per kWh
Credit = 0.8219- 0.039= 0.7829$ per kwh
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.