A company is considering two average-risk alternative ways of producing a produc
ID: 2798176 • Letter: A
Question
A company is considering two average-risk alternative ways of producing a product. Process A has a cost of $8,500 and will produce net cash flows of $5,000 per year for 2 years. Process B will cost $11,500 and will produce cash flows of $4,000 per year for 4 years. The company can extend each of the two alternatives as needed. The cash inflows occur at the end of each year, and this company’s cost of capital is 9 percent. (please show work)
The company will use the replacement chain approach to evaluate the project, the NPV of the better project?
A.1748.51
B.1458.88
C.1566.87
Explanation / Answer
NPV of Project A = cash flow in each year/(1+cost of capital)^n where n is the year of cash flow
Thus NPV of A = -8500/1.09^0 + 5000/1.09^1 + 5000/1.09^2
= 295.56
NPV of Project B = -11500/1.09^0 + 4000/1.09^1 + 4000/1.09^2 + 4000/1.09^3 + 4000/1.09^4
= $1,458.88
As NPV of project B> NPV of project A we will select project B as it is the better project.
NPV of the better project i.e. project B (as computed above) = 1458.88
Hence answer is "B" - 1458.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.