The annual savings from installing the new lighting system $ A certain factory b
ID: 2798214 • Letter: T
Question
The annual savings from installing the new lighting system $
A certain factory building has an old lighting system. Lighting the building currently costs, on average, $22,000 a year. A lighting consultant tells the factory supervisor that the lighting bill can be reduced to $6,000 a year if $53,000 is invested in new lighting in the building. If the new lighting system is installed, an incremental maintenance cost of $3,000 per year must be taken into account. The new lighting system has zero salvage value at the end of its life. If the old lighting system also has zero salvage value, and the new lighting system is estimated to have a life of 20 years, what is the net annual benefit for this investment in new lighting? Take the MARR to be 12%. Assume the old lighting system will last 20 years.Explanation / Answer
Net annual savings = 22,000 - 6,000 - 3,000 = 13,000
Present value of these savings for 20 years with MARR = 12% is
PV = 13,000 x 7,4694 = 97,103
NPV = 97,103 - 53,000 = 44,103
Net Annual Benefit = 44,103 / 7.4694 = $5,904.46
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.