Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $70 each. Nondeprec

ID: 2798486 • Letter: M

Question

Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $70 each. Nondepreciation fixed costs are $2,300 per year and variable costs are $42 per unit.

If the project requires an initial investment of $6,000 and is expected to last for 5 years and the firm pays no taxes. The initial investment will be depreciated straight-line over 5 years to a final value of zero, and the discount rate is 10%. What are the accounting and NPV break-even levels of sales? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to the nearest whole number.)

What will be the accounting and NPV break-even levels of sales, if the firm's tax rate is 40%? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to the nearest whole number.)

Modern Artifacts can produce keepsakes that will be sold for $70 each. Nondepreciation fixed costs are $2,300 per year and variable costs are $42 per unit.

If the project requires an initial investment of $6,000 and is expected to last for 5 years and the firm pays no taxes. The initial investment will be depreciated straight-line over 5 years to a final value of zero, and the discount rate is 10%. What are the accounting and NPV break-even levels of sales? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to the nearest whole number.)

  Accounting break-even levels of sales units   NPV break-even levels of sales units

What will be the accounting and NPV break-even levels of sales, if the firm's tax rate is 40%? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to the nearest whole number.)

  Accounting break-even levels of sales units   NPV break-even levels of sales units

Explanation / Answer

a) .Depreciation = $6000/5year = $1200 per year

Accounting breakeven point= (Fixed cost + depreciation)/ Contribution per unit

= $2300+$1200/($70-$42)

=$ 3500/$28 = 125 units

NPV breakeven level of sales is where PV of cash outflows= PV of cash inflows

i.e. $ 6000 = PV{($28*sale units)-$ 2300}(10%,5 year)

PVAF (10%, 5) = 3.791 as per PVAF table.

6000= (28*sale units - 2300)*3.791

Sale units = 138.67 units

NPV breakeven level of sales = 138.67 or say 139 units

b ) Accounting and NPV break-even levels of sales, if the firm's tax rate is 40%

No tax implication of tax on accounting breakeven level of sales it will be same as above i.e. 125 units

NPV breakeven

Cash inflows when tax is there= [(1 T ) * (revenue cash expenses)] + ( T * depreciation)

=(1-0.4)*(28*Q - 2300) + (0.4*1500)

=16.8Q-780

: Let Q be the sale units.

At NPV breakeven, PV Cash outflow= PV Cash inflow

6000= PV(16.8Q-780)(10%,5)

PVAF(10%,5)= 3.791 from the PVAF table

6000= (16.8Q-780)*3.791

Q= 140.63

NPV breakeven units = 140.63 or say 141 units.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote