The Treasury bill rate is 7%, and the expected return on the market portfolio is
ID: 2798514 • Letter: T
Question
The Treasury bill rate is 7%, and the expected return on the market portfolio is 11%. According to the capital asset pricing model:
a. What is the risk premium on the market? (in precentage)
b. What is the required return on an investment with a beta of 1.6? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 1 decimal place.)
d. If the market expects a return of 11.6% from stock X, what is its beta? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 1 decimal place.)
Explanation / Answer
a. Risk premium = 11% - 7% = 4%
b. Required return = Risk free rate + Beta(Market return - Risk free rate) = 7% + 1.6(11% - 7%) = 13.4%
d. Required return = Risk free rate + Beta(Market return - Risk free rate)
0.116 = 0.07 + Beta(0.11 - 0.07)
0.116 = 0.07 + Beta(0.04)
0.116 - 0.07 = Beta(0.04)
0.046 = Beta(0.04)
Beta = 1.15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.